Mechanizm OpenID - proste logowanie do biur prasowych dostarczanych przez firmę netPR.pl

Mechanizm OpenID - proste logowanie do biur prasowych dostarczanych przez firmę netPR.pl

Wychodząc naprzeciw użytkownikom internetu netPR.pl wzbogaciła funkcjonalność swojej platformy technologicznej o mechanizm OpenID, którego celem jest uproszczenie procesu rejestracji i uwierzytelniania dziennikarzy.

Użytkownicy biur prasowych to w przeważającej części dziennikarze. Tak jak większość użytkowników internetu borykają się coraz częściej z problemem mnogości haseł używanych w różnych serwisach. Wykorzystując to samo hasło logowania do wielu stron internauci, w przypadku wycieku informacji z jednego serwisu narażają się na przejęcie ich przez osoby nieuprawnione.

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie jednego mechanizmu uwierzytelniania, określanego mianem SSO ( ang. Single Sign – On), w wielu serwisach. Jego działanie polega na jednokrotnym logowaniu i uzyskiwaniu dostępu do wielu zasobów, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, bez konieczności ponownego uwierzytelniania. Implementacja tego mechanizmu umożliwia dziennikarzom rejestrującym się do serwisów prasowych Klientów netPR.pl bezpiecznie logowanie "jednym kliknięciem".

Mechanizm OpenID można wdrożyć w każdym wirtualnym biurze prasowym. Pozwala on na ścisłą integrację z serwisami społecznościowymi, m.in. Facebook, kontami Gmail i kontami wp.pl.

W biurze prasowym Klienta firmy netPR.pl, u którego został zaimplementowany mechanizm Open ID, użytkownik chcący uzyskać dostęp do biura powinien na stronie logowania kliknąć ikonkę dostawcy, przy pomocy którego chce się zalogować (Google lub Facebook). Jeżeli jest już zalogowany u swojego dostawcy (czyli np. na Facebooku), biuro prasowe od razu przepuści go do zasobów przeznaczonych dla zarejestrowanych dziennikarzy - bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek danych.

Użytkownik nie musi pamiętać dodatkowych haseł, wystarczy jedno kliknięcie. Dane dostępowe do konta dziennikarza nigdy nie są przechowywane w biurze prasowym, a sam mechanizm OpenID zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Mechanizm OpenID został już wdrożony u pierwszych Klientów netPR.pl – firm: Netia, PKO Bank Polski oraz ING Bank.

 


***

netPR.pl Sp. z o.o. jest firmą technologiczną, która oferuje oprogramowanie internetowe wspomagające komunikację jako usługę (model SaaS - Software as a Service). Specjalizuje się w rozwijaniu systemów prasowych, serwisów relacji inwestorskich i technologii wideo w Internecie – hosting wideo oraz systemy wideokonferencyjne. Z rozwiązań netPR.pl korzystają m.in.: Grupa BRE, Grupa Generali, Bank Pekao SA, Kredyt Bank, ING Bank, Grupa Euro RSCG, PKO Bank Polski, Grupa TP, Grupa Energa, Ericsson, Gazeta.pl, Wirtualna Polska oraz kilkadziesiąt innych firm i instytucji w Polsce. netPR.pl jest operatorem pierwszego w Polsce serwisu dystrybucji komunikatów prasowych - http://media.netpr.pl (wire service) oraz właścicielem marki videoPR.pl