Żegnamy Internet Explorer 8.0

Żegnamy Internet Explorer 8.0

bezpieczeństwo co nowego
Marek Woźniak

Marek Woźniak

Od 1 lipca tego roku przeglądarka Internet Explorer 8.0 nie będzie dalej wspierana przez systemy netPR.pl. Sam koncern Microsoft wstrzymuje rozwój „ósemki” od początku przyszłego roku.

12 stycznia 2016 – to dokładna data, z którą Microsoft planuje zakończyć swoje wsparcie techniczne dla starszej wersji swojej przeglądarki (przypomnijmy, że najnowsza odsłona ma numer 11). Taką informację można znaleźć na oficjalnym blogu Microsoft. IE 8.0 nie będzie więc otrzymywała żadnych łatek ani usprawnień, a problemy z jej działaniem użytkownicy będą musieli rozwiązywać sami. W samym lutym koncern udostępnił ok. 40 poprawek bezpieczeństwa do swojej przeglądarki – brak wsparcia oznacza więc realne zagrożenie urządzeń korzystających ze starszego oprogramowania. Dla wielu użytkowników będzie to konieczność migracji na inne przeglądarki lub nowe wydania IE.

Co więcej koncern zapowiedział również, że będzie wspierał tylko najnowsze wersje Internet Explorera dostępne na poszczególnych wydaniach swojego systemu operacyjnego. Oznacza to na przykład, że użytkownicy Windows 8.1 otrzymają wsparcie tylko dla IE 11.0, a użytkownicy Windows Vista – IE 9.0.

tabelka.pngWspierane kombinacje oprogramowania Microsoft po 12 stycznia 2016

Dla wszystkich zainteresowanych aktualizacją swoich systemów, witryn czy firmowego oprogramowania Microsoft przygotował zestaw narzędzi, które ułatwią płynność całego procesu. Jednym z takich rozwiązań jest Enterprise Mode dla Internet Explorera 11.0, który pozwala uruchomić wiele aplikacji pisanych z myślą o nieaktualnych już wersjach przeglądarki (tzw. legacy apps). Jak podkreśla sam Microsoft – to wszystko jednak rozwiązania tymczasowe. Docelowo wszystkie aplikacje i witryny mają być kompatybilne z najnowszym dostępnym oprogramowaniem. Szczególnie, że wraz z wycofaniem wsparcia dla systemu Windows Vista (co zgodnie z planem ma nastąpić w styczniu 2017 roku) w praktyce uaktualniany zostanie tylko Internet Explorer 11.0.

Koncern tłumaczy to względami bezpieczeństwa i ujednolicaniem standardów – bieżąca wersja jest szybsza, lepiej działa z nowymi aplikacjami i witrynami. Co ważniejsze jest też znacznie skuteczniejsza np. w blokowaniu złośliwego oprogramowania, o którym pisaliśmy niedawno (wg NSS Labs wersja 11.0 wykazuje 99% skuteczności w tym zakresie, a 8.0 tylko 69%). Poziom bezpieczeństwa nowych przeglądarek jest dla IE 8.0 po prostu nieosiągalny. Nic dziwnego – „ósemka” ma już dziewięć lat. W przypadku nowych technologii i tak dynamicznego rozwoju oprogramowania to już wiek bardzo sędziwy. Choć mimo swoich lat jest ona wciąż popularna, to jej udział w rynku przeglądarek ciągle spada i w lutym wynosił już tylko 3,77%.

StatCounter-browser_version-ww-monthly-201502-201502-bar.png

Popularność przeglądarek internetowych w lutym 2015

Dbając o bezpieczeństwo naszych Klientów my również postanowiliśmy iść w tym kierunku. Internet Explorer 8.0 jest już dużo poniżej progu popularności 10%, który obliguje nas do utrzymywania wsparcia. Dlatego od dnia 1 lipca 2015 roku netPR.pl wycofuje wsparcie techniczne swoich systemów dla Internet Explorer 8.0. Do tego czasu zalecamy naszym Klientom uaktualnienie swoich przeglądarek. Choć dalsze korzystanie z naszych usług za pomocą „ósemki” będzie możliwe to wszystkie problemy i błędy wynikające z tego powodu - nie będą poprawiane. Dla użytkowników wciąż popularnego Windowsa XP, który nie ma możliwości zainstalowania nowszych wydań Internet Explorera - zalecamy korzystanie z innych przeglądarek internetowych (np. Firefox czy Chrome) lub aktualizację systemu operacyjnego do wersji obsługującej IE 11.0. Całą operację należy zaplanować odpowiednio wcześniej – im dłuższa zwłoka, tym większe mogą wystąpić niedogodności. Korzystanie z niewspieranego oprogramowania może być uciążliwe i – co ważniejsze – niebezpieczne.

Przy zmianie przeglądarki warto poczytać porównania i raporty dotyczące różnych producentów i ich programów (np. TopTenReviews).