Bezpieczeństwo i wygoda czyli jak skonfigurować jednorazowe hasła dostępu

Bezpieczeństwo i wygoda czyli jak skonfigurować jednorazowe hasła dostępu

bezpieczeństwo zrób to lepiej
Marek Woźniak

Marek Woźniak

W ostatnich dniach przez polskie media przeszła fala ostrzeżeń o możliwych cyberatakach w Internecie. To chyba dobry czas na to, by przypomieć o uwierzytelnianiu dwuetapowym i jednorazowych hasłach dostępu do platform internetowych. Temat ogólnie poruszał Mirek Hankus już w 2013 roku w artykule Uwierzytelnianie dwuskładnikowe wyjaśniając, w jaki sposób rozwiązanie to pomaga zabezpieczyć się przed przejęciem danych dostępowych do zewnętrznych systemów.

Moim celem jest dzisiaj zachęcenie wszystkich użytkowników netPR.pl do skorzytania z tej opcji. To nie tylko łatwy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa, ale również wygoda, choć za każdym razem używamy do logowania jednorazowego hasła. Do ich generowania wykorzystywane jest oprogramowanie Google Autentyficator, zainstalowane na telefonie komórkowym użytkownika. 

Jak skonfigurować uwierzytelnianie hasłami jednorazowymi na platformie netPR.pl?

Kroki 1 i  2 - Klikamy w ustawienia i zakładkę profilu.

Krok 3 - Klikamy w link "Zmień" przy opcji "Uwierzytelnianie hasłami jednorazowymi".

indpiracje_uwierzytelnienie_1.png

 Krok 4 - Postępujemy zgodnie z wyśwetloną instrukcją.

Uwaga! Na tym etapie trzeba mieć możliwość zainstalowania aplikacji z Internetu na telefonie komórkowym. 

inspiracje_uwierzytelnienie_4.png

Krok 5 - Kończymy proces konfiguracji jednorazowych haseł dostępu.

inspiracje_uwierzytelnienie_5.png

Na koniec jeszcze wyjaśnienie, dlaczego ta kwestia jest tak ważna dla wszystkich osób zajmujących się bezpieczeństwem systemów. Otóż najczęściej użytkownicy Internetu używają takich samych haseł w wielu systemach w Internecie. W przypadku, gdy dane dostępowe zostaną przejęte przez hakerów w jakimś słabo zabezpieczonym sklepie internetowym czy innym serwisie wzrasta niebezpieczeństwo, że hakerzy wykorzytają te dane logując się do innych systemów. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością stosowane są w firmach polityki bezpieczeństwa, które wymuszają zmianę haseł, a także konstruowanie ich w określony sposób.

Ustawianie polityki bezpieczeństwa haseł

Narzędzia do ustawienia polityki kształtowania haseł zgodnych z polityką bezpieczenstwa firmy są dostępne dla użytkowników z uprawnieniami administratora na koncie każdej z firm.