Jesienna aktualizacja netPR.pl

Jesienna aktualizacja netPR.pl

co nowego
Jacek Choroszewicz

Jacek Choroszewicz

Duże zmiany w Blogach, Automatyzacjach, wielkie czyszczenie kodu - to największe zmiany wczorajszej aktualizacji. Czas na małe podsumowanie.

Automatyzacje

Wszyscy ci, którzy korzystali dotychczas z Akcji zorientowali się zapewne, że od wczoraj mają one nową nazwę. Dla wszystkich pozostałych przypominamy, że Automatyzacje to usługa, która pozwala usprawniać pracę naszych użytkowników. Dzięki niej możemy np. ustawić automatyczną wysyłkę kampanii po publikacji informacji prasowej. Dzięki temu oszczędzamy czas i pamięć - system robi wszystko za nas.

Dlaczego zmieniliśmy nazwę? Stwierdzliśmy, że Automatyzacje lepiej oddają naturę tej usługi. Ta część systemu robi dokładnie to, czego się od niej oczekuje – oszczędza czas. Raz zdefiniowana Automatyzacja usprawnia pracę naszych użytkowników na zawsze (a przynajmniej do momentu dopóki ktoś jej nie wyłączy :)

Co jeszcze się zmieniło? Od teraz jeden wyzwalacz (np. publikacja informacji prasowej z określoną kategorią) może wywoływać kilka różnych akcji – np. publikacja raportu bieżącego może powodować zarówno wysyłkę jednej kampanii mailowej do pracowników,  wysyłkę drugiej kampanii do inwestorów i trzeciej – do mediów. A wszystko to w ramach jednej Automatyzacji.

To jednak nie koniec – nowy kod stojący za Automatyzacjami pozwoli nam już w najbliższym czasie oddać w Wasze ręcę zupełnie nowe możliwości. Dzięki temu będziecie mogli m.in. wysyłać cykliczne kampanie (np. codzienne notowania spółki na zamknięcie sesji GPW) czy definiować własne powiadomienia związane np. z wypełnionym formularzem na stronie. Jesteśmy też otwarci na propozycje – jeśli w swoim codziennym użytkowaniu naszego systemu widzicie jakieś miejsce, które mogłoby wyjątkowo skorzystać na Automatyzacjach – piszcie bezpośrednio do mnie na j.partyka@netpr.pl.

Blogi

Nowe technologie to nowe możliwości. Choć z nowej technologii, w której budujemy wszystkie serwisy korzystamy już od prawie roku to wciąż jednym z naszym największych wyzwań było przystosowanie do niej naszych Blogów. Z dumą muszę powiedzieć, że to zadanie wreszcie się udało :)

Co nam to daje? Po pierwsze – możemy implementować rozwiązanie blogów na serwisach w nowej technologii, co do tej pory było bardzo skomplikowanym procesem. Po drugie – rozbiliśmy produkt Blogi na dwa niezależne komponenty: wpisy blogowe i sekcje komentarzy. Dzięki temu mamy większą swobodę zarówno w przypadku designu witryny, jak i developmentu kolejnych funkcjonalności. Dla przykładu: już w tej chwili możemy uruchomić komentowanie nie tylko dla wpisów blogowych, ale również dla wszystkich innych publikacji (informacji prasowych, komunikatów biznesowych, aktualności itp.). Co więcej, pracujemy już nad rozwiązaniem, które pozwoli nam na implementację komentarzy również w innych miejscach – np. na poszczególnych stronach w witrynie.

Czysty kod = dużo większe możliwości

Zostawiam to na koniec, choć tak naprawdę powinienem od tego zacząć. Wszystkie powyższe zmiany (i wiele innych, mniejszych) stały się możliwe dzięki zbiorowemu wysiłkowi naszych programistów, którzy ostatnie tygodnie spędzili na tropieniu Zbędnego Kodu™. Pamiętajcie, że nasze oprogramowanie obsługuje polski rynek PR od 15 lat. Przez ten czas, mimo procedur i regularnego „sprzątania” – nagromadziło się trochę kodu, który z różnych względów uniemożliwiał nam wprowadzenie pewnych rozwiązań. Dlatego zabraliśmy się za poważne czyszczenie. Choć te zmiany ciężko zauważyć gołym okiem – i równie trudno je opisać – wierzcie mi, że zmieniło się dużo. Dla zobrazowania powiem tylko, że od początku wakacji udało nam się „uszczuplić” naszą aplikację o 1/5 objętości, co w praktyce przełożyło się na zmniejszenie jej złożoności o mniej więcej tę samą wartość. Wszystko to bez utraty jakiejkolwiek funkcjonalności (a nawet z dodaniem nowych). Co to oznacza dla was? Dwie rzeczy:

  1. Znacznie większe możliwości konfiguracji już istniejących elementów systemu
  2. Większa łatwość wdrażania nowych funkcjonalności

Podsumowując - ta aktualizacja to przede wszystkim spore zmiany w kodzie, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Traktujemy to jako podstawę do dalszych zmian. Położyliśmy fundamenty pod przyszłe projekty. Teraz nie pozostało nam nic innego, jak zabrać się do dzialania, żeby je sukcesywnie wprowadzać :)


netPR.pl sp. z o.o. jest firmą technologiczną, która oferuje oprogramowanie internetowe wspomagające komunikację jako usługę (model SaaS - Software as a Service). Specjalizuje się w rozwijaniu systemów prasowych, blogów korporacyjnych, serwisów relacji inwestorskich i technologii wideo w Internecie. Z rozwiązań netPR.pl korzystają m.in.: mBank, ING Bank Śląski, BGŻ BNP Paribas, Samsung, Mitsubishi, Knorr, Akzo Nobel Enea, Energa.