Twoja twarz wygląda znajomo... dla naszego systemu.

Twoja twarz wygląda znajomo... dla naszego systemu.

co nowego
Jacek Choroszewicz

Jacek Choroszewicz

Nigdy więcej uciętych głów na zdjęciach! Jeszcze nie zdążyliśmy porządnie napisać na blogu o nowej funkcjonalności inteligentnego kadrowania, a już wczoraj weszła w życie kolejna zmiana z tym związana. Dziś uruchomiliśmy dla was automatyczne rozpoznawanie twarzy :)

Inteligentne kadrowanie, o którym pisaliśmy niedawno, ma znaczenie przede wszystkim w przypadku zdjęć, na których są ludzie. Na pewno znacie ten ból – pięćdziesiąt zdjęć z eventu ale wszystkie miniatury wyświetlają się na stronie tak, że wszyscy chodzą z „uciętymi” głowami. Na dodatek zdjęcia z eventu wyświetlane są w różnych miejscach – na sliderze, w miniaturkach, jako banner – a w każdym z tych miejsc potrzeba jest przecież inna proporcja grafiki! Trudno wykadrować zdjęcie tak, aby wszędzie znalazła się twarz. W naszym systemie już nie będzie tego problemu :)

Zanim przejdziemy do opisu jak to zrobić i jakie możliwości daje nowa funkcjonalność – pamiętajcie, że wszystkie poniższe zmiany nie dotyczą jeszcze zajawek publikacji. To jednak tylko kwestia czasu. W czasie, kiedy ja piszę dla Was ten post, za ścianą, nasi programiści przygotowują właśnie linijki kodu odpowiedzialne za zastosowanie tych zmian do teaserów :)

Wgraj i zapomnij

Od teraz, każda grafika, którą wgrywacie do systemu jest analizowana pod kątem tego, czy znajdują się na niej twarze. Jeśli nasze cyfrowe oko znajdzie choć jedną twarz – automatycznie uzna ten fragment zdjęcia za najbardziej interesujący, co pozwoli dopasowywać grafiki na stronie do tego miejsca. Jeśli na zdjęciu znajduje się więcej niż jedna twarz – każda z nich zostanie wybrana, a następnie połączona w jeden, interesujący nas obszar.

Jak to działa w praktyce?

Wrzucamy zdjęcie do systemu i... już. Jeśli chcemy sprawdzić efekt i upewnić się czy aby na pewno system poprawnie rozpoznał interesujący nas obszar – możemy wejść w edycję pliku (klikając w jego nazwę lub wybierając odpowiednią pozycję z rozwijanego menu), gdzie znajdziemy taki oto przycisk:

 wybierz_obszar.jpg

Po kliknięciu w Wybierz obszar zobaczymy nasze zdjęcie z szarą ramką. To ona decyduje o tym, który fragment jest uznany za istotny. Jeśli ramka znajduje się w niewłaściwym miejscu (lub otacza całe zdjęcie) – możemy sami to skorygować „chwytając” za ramkę i modyfikując jej wielkość oraz położenie.

smart_crop.jpg

Od tej pory we wszystkich miejscach na stronie wyświetlimy grafikę w taki sposób, aby zawsze zawierała w sobie wybrany fragment. Niezależnie od proporcji i wielkości w tym konkretnym miejscu. Co to oznacza dla Was? Większe możliwości modyfikowania layoutu (różne formaty grafik przy zachowaniu interesującej nas treści) i nigdy więcej skarg od ludzi którzy „stracili głowę” w wyniku złego kadrowania zdjęcia na stronie. A wszystko to wygodnie i automatycznie :)

 

Jeszcze jedna ważna rzecz - inteligentne kadrowanie działa tylko na przystosowanych do niego layoutach. Wszystkie nowe wdrożenia dostosowujemy do tych standardów – jeśli macie już u nas newsroom/biuro prasowe i chcielibyśćie dostosować layout do nowej funkcjonalności – dajcie nam znać na support@netpr.pl.