Twoja twarz wygląda znajomo... dla naszego systemu.

Twoja twarz wygląda znajomo... dla naszego systemu.

co nowego

Nigdy więcej uciętych głów na zdjęciach! Jeszcze nie zdążyliśmy porządnie napisać na blogu o nowej funkcjonalności inteligentnego kadrowania, a już wczoraj weszła w życie kolejna zmiana z tym związana. Dziś uruchomiliśmy dla was automatyczne rozpoznawanie twarzy :)

Inteligentne kadrowanie, o którym pisaliśmy niedawno, ma znaczenie przede wszystkim w przypadku zdjęć, na których są ludzie. Na pewno znacie ten ból – pięćdziesiąt zdjęć z eventu ale wszystkie miniatury wyświetlają się na stronie tak, że wszyscy chodzą z „uciętymi” głowami. Na dodatek zdjęcia z eventu wyświetlane są w różnych miejscach – na sliderze, w miniaturkach, jako banner – a w każdym z tych miejsc potrzeba jest przecież inna proporcja grafiki! Trudno wykadrować zdjęcie tak, aby wszędzie znalazła się twarz. W naszym systemie już nie będzie tego problemu :)

Zanim przejdziemy do opisu jak to zrobić i jakie możliwości daje nowa funkcjonalność – pamiętajcie, że wszystkie poniższe zmiany nie dotyczą jeszcze zajawek publikacji. To jednak tylko kwestia czasu. W czasie, kiedy ja piszę dla Was ten post, za ścianą, nasi programiści przygotowują właśnie linijki kodu odpowiedzialne za zastosowanie tych zmian do teaserów :)

Wgraj i zapomnij

Od teraz, każda grafika, którą wgrywacie do systemu jest analizowana pod kątem tego, czy znajdują się na niej twarze. Jeśli nasze cyfrowe oko znajdzie choć jedną twarz – automatycznie uzna ten fragment zdjęcia za najbardziej interesujący, co pozwoli dopasowywać grafiki na stronie do tego miejsca. Jeśli na zdjęciu znajduje się więcej niż jedna twarz – każda z nich zostanie wybrana, a następnie połączona w jeden, interesujący nas obszar.

Jak to działa w praktyce?

Wrzucamy zdjęcie do systemu i... już. Jeśli chcemy sprawdzić efekt i upewnić się czy aby na pewno system poprawnie rozpoznał interesujący nas obszar – możemy wejść w edycję pliku (klikając w jego nazwę lub wybierając odpowiednią pozycję z rozwijanego menu), gdzie znajdziemy taki oto przycisk:

 wybierz_obszar.jpg

Po kliknięciu w Wybierz obszar zobaczymy nasze zdjęcie z szarą ramką. To ona decyduje o tym, który fragment jest uznany za istotny. Jeśli ramka znajduje się w niewłaściwym miejscu (lub otacza całe zdjęcie) – możemy sami to skorygować „chwytając” za ramkę i modyfikując jej wielkość oraz położenie.

smart_crop.jpg

Od tej pory we wszystkich miejscach na stronie wyświetlimy grafikę w taki sposób, aby zawsze zawierała w sobie wybrany fragment. Niezależnie od proporcji i wielkości w tym konkretnym miejscu. Co to oznacza dla Was? Większe możliwości modyfikowania layoutu (różne formaty grafik przy zachowaniu interesującej nas treści) i nigdy więcej skarg od ludzi którzy „stracili głowę” w wyniku złego kadrowania zdjęcia na stronie. A wszystko to wygodnie i automatycznie :)

 

Jeszcze jedna ważna rzecz - inteligentne kadrowanie działa tylko na przystosowanych do niego layoutach. Wszystkie nowe wdrożenia dostosowujemy do tych standardów – jeśli macie już u nas newsroom/biuro prasowe i chcielibyśćie dostosować layout do nowej funkcjonalności – dajcie nam znać na support@netpr.pl.