Interaktywny raport roczny, czyli same korzyści  - dla inwestorów i spółek giełdowych

Interaktywny raport roczny, czyli same korzyści - dla inwestorów i spółek giełdowych

zrób to lepiej co nowego
Marek Woźniak

Marek Woźniak

W sieci pojawił się interaktywny raport roczny Pfleiderer Group za 2016 rok. To ciekawy i wyróżniający się projekt, ale nie tylko przez atrakcyjną wizualizację, mnogość animacji, czytelność i wzorcowo opracowane treści. 

Za łatwość dostępu do informacji, mobilność odpowiedzialna jest dedykowana technologia opracowana przez netPR.pl, która w niedalekiej przyszłości może się przyczynić się do popularyzacji tej formy raportowania, oczekiwanej przez inwestorów.

Raport roczny online, czyli same zalety

Raporty interaktywne mają same zalety. Inwestorom ułatwiają dotarcie do informacji oraz dają możliwość interakcji i dzielenia się nimi w mediach społecznościowych. Duże znaczenie ma również łatwość dotarcia do nich przez wyszukiwarki globalne, a także możliwości analityki i pomiaru ROI - return on investment

Dla spółek giełdowych to z kolei odpowiedź na potrzeby inwestorów, łatwiejszy dostęp do wszystkich grup interesariuszy, atrakcyjne formy przekazu, takie jak animacje, wideo czy analizatory finansowe.

Multimedia i dużo danych liczbowych

Trudnością przy tworzeniu raportów interaktywnych jest konieczność pokazania w sposób czytelny i atrakcyjny dużych ilości danych. Dane finansowe i rozbudowane tabele muszą być wspomagane wykresami, analizatorami danych czy komentarzami wideo, które pozwalają szybko ocenić sytuację spółki i kompetencje zarządu. To wszystko sprawia, że zwykłe mechanizmy witryn to za mało. Potrzeba oprogramowania specjalistycznego, które wspomaga proces tworzenia serwisu raportu online.

Dedykowane oprogramowanie do raportów online w duchu "mobile first"

Budując raport roczny dla Pfleiderer Group chcieliśmy wzbogacić rozwiązania technologiczne netPR.pl o oprogramowanie, które wspomagałoby proces tworzenia takich projektów. Kluczowe wymaganie dla produktu to - przy zachowaniu indywidualności wizualizacji serwisów - ułatwienie tworzenia wykresów, analizatorów finansowych, osadzania wideo; automatyzacja typowych funkcji oraz sprawna wyszukiwarka.

Mobile first to filozofia tworzenia projektów w internecie, która jako priorytet zakłada dostęp do informacji z urządzeń mobilnych. Warto tak myśleć, bo do 2020 roku ponad 90% ruchu w internecie będzie generowane przez telefony i tablety. W raportach online wyzwaniem jest pokazanie na małym ekranie rozbudowanej tabeli czy obrazujących je dynamicznych wykresów oraz multimediów. Do tego też jest potrzebna technologia, jeżeli nie chcemy wszystkiego robić ręcznie. 

Interaktywny raport online w 4 a może 3 tygodnie?

4 tygodnie - to osiągalny termin na stworzenie interaktywnego raportu online, jeżeli aż tak bardzo nie zależy nam na wyrafinowanej grafice i zindywidualizowanych animacjach. Ich kreacji i produkcji nie da się zautomatyzować. To samo dotyczy sposobu opracowania merytorycznego danych i treści do raportu. To wymaga doświadczenia, uwagi i czasu. 

Zadaniem oprogramowania jest wyeliminowanie większości braków funkcjonalnych w typowych cms-ach oraz zapewnienie szybszego tworzenia raportów w lepszym standardzie technologicznym. 

Kolejne wersje oprogramowania netPR.pl być może skrócą proces realizacji typowych raportów rocznych nawet do 2-3 tygodni i spowodują, że jedynym wyzwaniem dla specjalistów od relacji inwestorskich będzie przygotowanie danych i treści.

Za merytoryczne opracowanie raportu rocznego online Pfleiderer Goup oraz projekt graficzny odpowiedzialna była agencja InnerValue Investor Relations.

netPR.pl jest firmą technologiczną, która od 2001 roku rozwija oprogramowanie newsroomów, biur prasowych, telewizji online oraz serwisów relacji inwestorskich.